31ינו

ניווט בין מטרות וסגנונות

מדוע אנו מצלמים כפי שאנו מצלמים? מהן המטרות הסמויות שאנו מציבים לעצמנו בצילום?
אילו תהליכים חבויים אנו מפעילים כדי להגשים את המטרות הללו,
ומה נוכל ללמוד מהם על הדרך שבה אנו מתנהלים בעולם?

בסדרת המבוא למדנו את יסודות הצילום כאמצעי המחשה ליסודות הפסיכולוגיה החיובית,
ומצאנו בתהליך בניית הקומפוזיציה תובנות הנוגעות לשגרת חיינו.
כעת, בסדרה למתקדמים "ניווט בין מטרות וסגנונות", נחדד את הכלים שרכשנו,
נעמיק לחקור את עולם הקומפוזיציה, ונגלה פנים נוספות בסגנון הביטוי האישי.

Floating # מרחפת

בכל אחד מחמשת המפגשים בסדרה, נדון בפן אחר של התהליכים הגלויים והחבויים בבניית קומפוזיציה, וכל תהליך יוביל אותנו להבין עוד נדבך בסגנון האישי שבו אנו מעצבים את חיינו, ולכלים נוספים שעומדים לרשותנו בתהליכי השינוי.
כל מפגש יוקדש לציר אחד מבין חמישה צירי סגנון צילום. בחירה מודעת של מיקום על פני כל ציר הנה ביטוי ליכולת המתפתחת בצילום. אנו נבחן מהי משמעותו של כל ציר גם בתרבות שבה אנו חיים, ומהן ההשלכות האישיות של תזוזה בין קטבי כל ציר וציר.

תכנית מפגשי "ניווט בין מטרות וסגנונות"

 

Vision test # בדיקת ראייה

מיהם בעלי העניין בתצלומים שלנו? מה הם מצפים? כיצד הם מגיבים? מהו הקשר בין כללי הקומפוזיציה המקובלים לבין תגובתם? כיצד אנו בוחרים להתמקם בגבולות כללי הקומפוזיציה? מתי אנו מפרים אותם? מה ההשלכות של שמירה על הכללים ושל שבירתם? מדוע קשה להפתיע בצילום, ואיך ניתן בכל זאת ליצור סגנון חדשני?

 

מפגש 2: בין תכנון לתגובה

Magie de Camargue # קסמי קמארג

באיזו מידה אנו מעדיפים לשלוט בסצנה המצולמת? האם אנו בוחרים באופן ספונטני נושאי צילום שמאפשרים יותר, או פחות, שליטה? עד כמה אנו מסתמכים, אם בכלל, על יכולת התפיסה ומהירות התגובה? האם אנו עוסקים ב-ניהול של סצנת הצילום, או מתנהלים על ידה? כיצד הפעולות שאנו מבצעים לפני הסצנה ובמהלכה, משפיעות על הצילום שנפיק, ועל תגובתנו להפתעות ולרעיונות חדשים שצצים תוך כדי הצילום?

 

מפגש 3: בין הפשוט למורכב

Simply simple # פשוט פשוט פשוט

כמה מוקדי עניין אנו בוחרים להכניס לתצלום? כיצד צפיפות מוקדי העניין בקומפוזיציה משפיעה על מבטו הסוקר של הצופה? מהי יכולת הפשטה? איך מציגים נושא מורכב באופן פשוט מבחינה גרפית? איך מפשטים גירוי וויזואלי ושומרים, בכל זאת, על הקשר למציאות? איך משפיע הארגון על מורכבות הנושא? מהם כללי הקומפוזיציה שמסייעים להתמודד עם נושא מורכב?

 

מפגש 4: בין עמימות לבהירות

Architecture items # פריטי ארכיטקטורה

עד כמה התצלומים מדברים בעד עצמם? מה נדרש מהצופה בתהליך ה-פענוח של תצלום? במה תורמים מעורבות הצופה, הניסיון והציפיות שלו, בפענוח התצלומים שלנו? האם אנו יוצרים כותרת בעת הצילום, מאוחר יותר, או לעולם לא? מה תפקידן של כותרות, ואיך הן משפיעות על הקשר בין הנושא לבין הקומפוזיציה שיצרנו, ובינינו לבין אחרים?

 

מפגש 5: בין תיעוד להבעה אישית

Streets of Tel Aviv # רחובות תל אביב

האם אנו בוחנים בעין המצלמה את העולם שסביבנו או את עולמנו הפנימי? מתי אנו מתמקדים בתיעוד החוץ כפי שהוא במציאות, ומתי אנו שוקלים לעשות בו כרצוננו בעזרת המצלמה? כיצד אנו מביעים חוויה רגעית או רגש באמצעות טכניקות צילום? באיזו מידה אנו מציעים פרשנות אישית לנושאי הצילום? איזה חלק בפרשנות הנו תיעוד אובייקטיבי ואיזה חלק בו הוא הבעת דעה סובייקטיבית?

 


אז איך לומדים?
 נפגשים! 5 מפגשי "שטח" אישיים, אחד-על-אחד, או בקבוצה קטנה, ברחובות תל אביב וסביבתה, במשך 2-3 שעות בכל מפגש. מניסיון, משך המפגש משתנה מתלמיד לתלמיד, ואפילו ממפגש למפגש. בכל מפגש נתאים את משך הזמן הרצוי לנו. אנו מתאמים את המפגשים מראש, כשהתדירות הרצויה היא בין אחת לשבועיים ועד אחת לחודש. וכאמור, במפגשים נעמיק בהבנת התהליכים הגלויים והחבויים בבניית קומפוזיציה, ונחשוף בהדרגה אפשרויות חדשות לעיצוב חיינו.

ומה עוד מקבלים? בסוף כל מפגש מקבלים את חומר השיעור כולו בכתב, לחזרה והעמקה נוספת בבית. בנוסף, מקבלים תרגילי בית בכתיבה, שהם חובה לקראת המפגש הבא, וגם הפניה לחומר קריאה נוסף להעשרה. במידת הצורך, ובתיאום מראש, מנהלים בין המפגשים גם מפגש מרוחק בסקייפ, לעזרה ותמיכה בתרגילי הבית. היקף הלמידה בסדרה, כלומר, כל התכנים, המפגשים ותרגילי הבית, מקביל ל-25 שעות ייעוץ. בזמן המפגש נדרשת מצלמה שמאפשרת שליטה ידנית. לצורך תרגילי הבית אין צורך במצלמה.

אני מזמינה אותך בחום "לשים את האושר בפוקוס", וליצור קשר לפרטים והרשמה.

 

 

2 comments

  1. פשוט נהדר. השאלות מגרות חשיבה תוך כדי בילוי כיפי. התעמלות למוח שמעשירה את
    מי שמשתתף בתהליך.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

© Copyright 2013, All Rights Reserved