19דצמ

לדעת, לייחל, להכשל

חברים שלום,
אני לא יכולה להפסיק להתפעל, מהדברים הגדולים, והקטנים, בחוויות הקיום שאני פוגשת בעין המצלמה. אני נענית לתפילה, מאת לאה גולדברג – "לִרְאוֹת, לָחוּשׁ, לִנְשֹׁם, לָדַעַת, לְיַחֵל, לְהִכָּשֵׁל", ובהשראתה אני כותבת ומשתפת הפעם תצלום מאגמון החולה.

בסוף החודש אחזור שוב לצילומי זריחה באגמון. אני כל כך נרגשת מהנסיעה, וכבר התחלתי להתכונן לקראתה. במסגרת ההכנות, אני משחיזה לעצמי את הכלים, ורוצה להציע גם לכם משהו חד ומיוחד, שאתייחס אליו בהמשך. אבל קודם כל, תמונה ותובנה:

Agamon Hula # אגמון החולה

לדעת
התמונה הזו כבר בוודאי מוכרת, והיא יקרה לי כי היא הראשונה שזיכתה אותי בהכרה אומנותית, בהיותה מוצגת במוזיאון ארץ-ישראל בתל-אביב, במסגרת "טבע עולמי, טבע מקומי", לצד תצלומים של הנודעים בצלמי הטבע בישראל. אבל היא רק אחת מבין עוד עשרות תצלומים שלי, שאפשר לראות כאן. אני לא רואה את עצמי כצלמת טבע בהכרח, אבל אני משוכנעת שהדרך שלי, שאני מפתחת וחולקת בשמחה עם מי שבחר ללמוד, מאפשרת לי להצליח גם בתצלומים כאלה.

לייחל
התמונה, מבוקר קר וערפילי באגמון, צולמה מתוך עגלת המסתור בסיור מיוחד לצלמים. בניגוד לצלמים רבים בז'אנר, אני מצלמת ביד חופשית, ללא חצובה, וללא עדשות ארוכות מאד. הנוף מרהיב, המולת העגורים לא משאירה אף אחד אדיש, ואני מצלמת עשרות רבות של תמונות, אם לא מאות. אבל התמונות לא מצליחות לי ב"פוקס". אני קשובה בכל נקודה, למשוב המגיע מהמצלמה, ולכישלונות הסדרתיים שלי, שמובילים בסופו של דבר לתמונה מיוחדת במינה. אני קשובה גם לעגורים, להתנהגויות ולמחוות החברתיות, עד שמצליחה לנבא ולהיערך למה שיקרה בפריים בתוך שברירי שנייה.

להכשל
חוקר האושר הנודע, טל בן שחר, טוען שהמרדף אחר שלמות הוא מכשול גדול בדרך אל ההגשמה. לדבריו, עלינו ללמוד להיכשל או שניכשל בלימוד. ישנן סביבות לימוד שמציעות ביטחון פסיכולוגי, שלא צפויה בהן מבוכה או עונש במקרה של תקלה, וכולם לומדים בהן ומשתפרים. עולם הצילום הוא סביבה כזו. הנזק בטעות מזערי, אפשר פשוט למחוק פריימים גרועים, אבל לא לפני שמתבוננים בהם היטב, לומדים ומתקנים. כמו טל בן שחר, גם אני מציעה להגדיר מחדש כישלון, לא כדבר שקשור לחולשה או בושה, אלא כצעד חשוב בדרך הלמידה.

לכן אני מלמדת "לשים את האושר בפוקוס", ונהנית במיוחד לראות איך תובנות ממפגשי הצילום מחלחלות לשדות אחרים בחייהם של הצלמים.

וכמובן שלא שכחתי, הרי הבטחתי לכם משהו מיוחד. בסוף החודש, אפתח את העונה על עגלת המסתור באגמון, ואתרכז שם בחווית צילום פרטית, ובלמידה שלי עצמי. אבל עד אז, ובמהלך כל החודש הקרוב במפגשי הצילום האישיים בתל אביב, אחלוק גם את סודותיי על "מאחורי העדשה באגמון".

אשמח מאד לראותך בין תלמידיי.
ליטל

(מתוך ניוזלטר 06.11.13)

 


נהנית לקרוא? רוצה לדעת עוד? לקבלת הניוזלטר החודשי, ניתן להרשם כאן:
(פרטיך ישמשו אך ורק לצורך קבלת עדכונים ותכנים בנושא צילום ופסיכולוגיה חיובית)


2 comments

  1. ליטל שלום,
    התרגשתי מכל מילה שכתבת ועוד יותר מהצילומים.
    מקסים.
    סקרנית לראות צילומים נוספים שלך.
    אתי

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

© Copyright 2013, All Rights Reserved