ליטל שמר חיים - מחקר יישומי

סוגיות בתכנון מחקר

בעיות באחוזים: על ההיענות לסקרים ארגוניים

קשה להצביע על סרבן סקרים טיפוסי. הסירוב קשור לצירוף מורכב של תכונות אישיות, הקשרים חברתיים בארגון, ועמדות כלפי נושאי הסקר עצמו. עם זאת, מחקרים מלמדים כי עובדים שבוחרים במודע לא להשתתף בסקרים ארגוניים, הנם העובדים המרוצים פחות, וכי נטייתם לעזוב את הארגון גבוהה מזו של המשיבים לסקרים.

מעשייה ב-3 חלקים על מדידת שינויים בארגון, או: איך למדו מנהלי "עתיד מזהיר" על אבני הבניין במחקר

כך למדו המנהלים שלושה עקרונות חשובים, שהנם אבני בניין במחקר: ביצוע מחקר מקדים המאפשר לזהות את השינוי בארגון, שימוש בקבוצת ניסוי ובקבוצת ביקורת המאפשרות לבודד את הגורמים לשינוי, וביצוע מדידות לאורך זמן המאפשרות להעריך את יציבות השינוי.

האתגר: לקוחות עסקיים ומחקרי שוק

כשאומרים 'סקר', חושבים בדרך כלל על מחקרי צרכנים, או על מחקרי שוק בקרב לקוחות פרטיים. אבל סקרים ומחקרים משמשים, כמובן, גם במגזר העסקי. כאשר הלקוחות אינם אנשים, אלא עסקים המיוצגים ע"י אנשים, חוקר השווקים מתמודד עם מספר אתגרים.

שלושה טיעונים מופרכים על מחקרי שוק

מחקרי השוק הנם חלק אינטגראלי בתהליך התכנון האסטרטגי של החברה. ולמרות זאת, קיימות התנגדויות שונות של מנהלים ומקבלי החלטות לביצועם. מבין כל סוגי ההתנגדויות, ניתן להכתיר שלושה טיעונים (או תירוצים...) כמופרכים ביותר, ועל כן גם כמסוכנים ביותר לתהליך קבלת ההחלטות.

פרסמת? בדוק: חשיפה, זכירה, שכנוע והשפעה

פרסמת מודעה בעיתון. שקלת בכובד ראש היכן לפרסם, בררת בזהירות מסרים ותכנים, בחנת שיקולים של עלות/תועלת, והכל בהתאם למטרות שהגדרת מראש, ובהתאם למאפייני קהל היעד שלך. עכשיו, כשהפרסומת כבר מופיעה בעיתון, עולות ומתעוררות שאלות מציקות: האם הפרסומת באמת טובה? האם היא "עושה את העבודה"? איך ניתן להעריך את תרומתה?

איך להעריך רעיון למוצר חדש?

אחת הדרכים ללמוד על כוונות הרכישה של מוצר חדש ועל תהליך קבלת ההחלטות שמחולל כוונה כזו, הנה מתודולוגית "בחינת הקונספט השיווקי". בשיטה זו מציגים לקבוצת לקוחות פוטנציאליים רעיון למוצר חדש ובוחנים באופן ישיר את תגובתם למוצר החדש, העמדות שלהם כלפיו והסבירות שירכשו אותו.

מחקר שוק – כן או לא?

במצבים רבים מחקרי השוק מהווים אמצעי יעיל מאד להפקת מידע תומך החלטות. אך האם יש לבצע מחקרי שוק לצורך כל קבלת החלטה? התשובה היא: לא. קיימים מצבים שבהם דווקא אין צורך לבצע מחקרי שוק. כדי להחליט אם לבצע או לא לבצע מחקרי שוק, כדאי לבחון חמש שאלות.

מדגם – הגודל כן קובע!

קביעת גודל המדגם הנה אחת ההחלטות המהותיות בתכנון מחקר שוק, היות שגודל המדגם משפיע על מידת הדיוק של התוצאות. כדי להפיק רמת דיוק נאותה, שהולמת את מטרות המחקר, יש להתחשב, בין השאר, בקבוצות האוכלוסייה הרלוונטיות לניתוח, ובמונחים סטטיסטיים המאפיינים את רמת הדיוק.
דרונט בניית אתרים